‘’SU FATURALARINI YARIYA İNDİRMEK HAYAL DEĞİL’’
Tüm Haberler

‘’SU FATURALARINI YARIYA İNDİRMEK HAYAL DEĞİL’’

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel hız kesmeden devam ettiği seçim çalışmalarına hergün bir yenisini ekliyor ve Tekirdağ’da yaşayan tüm hemşerilerimize göreve geldiği andan itibaren gerçekleştireceği projeleri bir bir anlatıyor.

Su faturalarının elektrik faturalarından yüksek geldiği noktasında dert yanan vatandaşlarımız için SU projeleri ile ilgili açıklama yapan Cüneyt Yüksel, Su faturalarının yarıya inmesinin hayal olmadığını belirtti. Konuya ilgili açıklama yapan Yüksel; göreve gelir gelmez ön hazırlıklarını yaptığımız çalışmalarımızı uygulamaya alarak faturalarımızı yarıya indireceğiz dedi.

Suyu yeraltı kaynaklarından değil, DSİ ile birlikte yeni yapılacak gölet baraj gibi yüzey depolama alanlarından sağlayacaklarını belirten Cüneyt Yüksel, % 40 oranındaki kayıp kaçak suyu önlemek için alt yapının bakımını yaparak yenileyeceğiz. Bu sayede aynı yerlerin tekrar tekrar kazılmasınında önüne geçmiş olacağız dedi.

TARIMSAL SULAMA

İlimizdeki sulanabilir tarım arazilerinin boyutunu arttırmak için Büyükşehir Belediyesi olarak DSİ ile birlikte gölet ve baraj yatırımlarının hızlanması için çalışmaları hızlandıracağını belirten YÜKSEL, Amacımız ilimizde sulanabilir konumdaki tarlalarımızı suyla buluşturarak 2.hata 3.ürün yetiştirilmesini sağlayarak çiftçimizin getirisini arttırmak olacak dedi.

İÇME SULARI

Yüzey sularının barajlar ve göletler vasıtası ile toplanıp sisteme entegre edilmesi konusunda başta DSİ ve diğer kurumlarla hızlıca çalışmaya başlayacaklarını dile getiren Belediye Başkan adayı Cüneyt Yüksel;  Bu sayede yer altı su kaynaklarımızı korumuş olacağız. Aksi halde ilimiz ansızın büyük bir susuzlukla karşı karşıya gelebilir dedi.İlk olarak Çorlu, Ergene, Çerkezköy,Kapaklı ve Saray için, Kömürköy, Kızılağaç,Balaban, Yoncalı Barajları,Türkgücü 1 ve 2 , Yenice 2 göletlerimizde ve aynı zamanda Süleymanpaşada İnecik 1-2, Dedecik ve Osmanlı 1-2 gölet yatırımlarını hızlandıracağız dedi.

KULLANMA SUYU

Meriç Nehrinin özellikle kışın Ege Denizine boşa akan sularının gölet ve barajlarda toplanarak ilimizin kuzey kanadında kalan sanayi kuruluşlarının kullanımına sunacaklarını belirten Yüksel; Ayrıca yine aynı bölgede bulunan tarım arazilerinin sulu tarıma döndürülmesi ile alakalı  çalışmalara başlayacağız. Aksi halde biliyoruz ki, önümüzdeki 10 yıl içerisinde yatırımlarımızı yer üstü su kaynaklarımıza yönlendirmezsek ilimiz çölleşme ile karşı karşıya kalacak dedi.

MEMBA ÇEŞMELERİ

 Yapacaklarını bir bir dile getiren Cüneyt Yüksel, Göreve gelir gelmez Merkez mahallelerinde , Eski Beldelerde, ve Nufusu yoğun olan kırsal mahallelerde arıtılmış içme suyu memba çeşmeleri ile halkımızın hizmetinde olacağız dedi.

ATIK SU / KANALİZASYON

Atık Su projeleri ile igili bilgiler veren YÜKSEL; İlçelerimizin gerek merkez mahallelerinde gerekse birçok kırsal mahallesinde maalesef ki yer altı atık su hatları yok. Atık su hatları olmayan öncelikle merkez mahallelerimiz olmak üzere tüm mahallelerimizin su ve kanalizasyon yatırımlarını tamamlayağız. İlimizdeki birçok dere dolayısıyla denizlerimiz, başta fabrika atıkları olmak üzere evsel atıklarla birlikte kirletiliyor. Bu nedenle çok acil bir şekilde ilçelerimizin atıksu arıtma tesisleri yatırımalrını tamamlayıp devreye alacakalrını belirtti.

DERE ISLAHLARI

Cüneyt Yüksel yaptığı açıklamada gerek ilçe gerekse kırsal mahallelerimizdeki derelerimizin, dere ıslahlarını DSİ ile koordinasyon içerisinde yapacağız. Yapılmış fakat yenilemeye ihtiyacı olanlarıda hızlı bir şekilde yenileyeceklerini belirtti.